Czym jest Krakowski Festiwal Filmowy

Krakowski Festiwal Filmowy odbywa się na przełomie maja i czerwca i należy do jednej z najstarszych imprez organizowanych na Starym Kontynencie. Podczas tego siedmiodniowego wydarzenia można obejrzeć ok. 250 filmów z całej Polski i świata. KFF poświęcony jest filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym. Obecnym dyrektorem artystycznym tego krakowskiego festiwalu jest Krzysztof Gierat, który odpowiada za selekcję festiwalowych filmów.

W ramach KFF odbywają się dwa konkursy: ogólnopolski oraz międzynarodowy. Na festiwal wybierane są filmy krótkometrażowe, których formy nie podlegają ograniczeniom (dokument, animacja, fabuła). W większości przypadków zgłaszanych i pokazywanych obrazów to jednak filmy dokumentalne. Od 2007 r. prezentowane są również pełnometrażowe dokumenty z całego świata, które należą do nowej sekcji konkursowej festiwalu w Krakowie.

Dodatkową atrakcją tego konkursu są imprezy festiwalowe, takie jak: wystawy, debaty, koncerty, warsztaty, konferencje, przeglądy i pokazy pozakonkursowe (krótkie formy mistrzów kina, etiudy studenckie, projekcje szkół artystycznych, bloki tematyczne czy retrospektywy uznanych twórców filmowych). Galę KFF otwierają i zamykają występy muzyczne znanych artystów.

W 1961 r. miała miejsce pierwsza edycja KFF, który wtedy nosił jeszcze nazwę Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych. Trzy lata później dołączono do niego także festiwal międzynarodowy. Niestety kryzys polskiej produkcji filmowej na początku lat 90. spowodował zawieszenie tego przedsięwzięcia aż do 1997 r. Od 2001 r. nosi ono nazwę Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Początkowy maksymalny regulaminowy czas projekcji filmów konkursowych trwał 30 min., następnie wydłużono go do 50-ciu, a później- do 60-ciu minut.

Od 2006 r. w czasie trwania KFF organizowane są również Krakowskie Targi Filmowe, które skierowane są dla profesjonalistów z branży. Na tych targach prezentowane są filmy dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, oglądane przez przedstawicieli europejskich festiwali, stacje telewizyjne oraz firmy dystrybucyjne.

Podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego przyznawane są następujące nagrody:

  • Złoty Lajkonik (nagroda Grand Prix konkursu ogólnopolskiego)
  • Srebrny Lajkonik (przyznaje się go oddzielnie dla dokumentu, animacji oraz fabuły)
  • Złoty Róg (nagroda Grand Prix konkursu pełnometrażowych dokumentów)
  • Srebrny Róg (przyznaje się go za szczególne walory artystyczne)
  • Złoty Smok (nagroda Grand Prix konkursu międzynarodowego)
  • Srebrny Smok (przyznaje się go oddzielnie dla dokumentu, animacji i fabuły)
  • Smok Smoków (przyznawany od 1998 r., nagroda indywidualna za całokształt twórczości; jej pierwszym laureatem był- dokumentalista Bohdan Kosiński)

To właśnie w Krakowie rozpoczynali swoją karierę tak znakomici polscy dokumentaliści jak: Krzysztof Kieślowski, Andrzej Fidyk, Wojciech Wiszniewski i Marcel Łoziński. Także dzięki KFF dali poznać się świetni twórcy rodzimej animacji, w tym m.in. : Ryszard Czekała, Jerzy Kucia, Piotr Dumała, Julian Antoniszczak i Zbigniew Rybczyński, laureat Oscara za film pt. „Tango”. W międzynarodowych konkursach brało udział oraz zdobywało na nich laury wiele znanych powszechnie postaci w świecie filmu fabularnego: Pier Paolo Pasolini, Zoltan Huszarik, Werner Herzog, Jaromil Jireś, Patrice Leconte, Mike Leigh, Claude Lelouch, a także laureat Oscara – Jan Sverak.

Obecnie KFF należy do grona festiwali akredytowanych przez m.in. przez FIAPF (Międzynarodową Federację Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) i The Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Laureaci krakowskiego festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do Oscarów (w kategorii filmów krótkometrażowych) oraz nagród Europejskiej Akademii Filmowej.

Do organizatorów KFF oprócz Krzysztofa Gierata należą: Patrycja Czarny, Barbara Orlicz-Szczypuła i Katarzyna Wilk.

Bilety na seanse wahają się od 6 do 12 zł, natomiast karnety: od 40 do 120 zł.


© 2013 Nagrody filmowe w Krakowie - Designed By - Wparchive