Krakowski Festiwal Filmowy (2006)

Na 46. Krakowskim Festiwalu Filmowym zaprezentowano 91 produkcji, które oceniały 2 składy jury: międzynarodowe pod przewodnictwem Jerzego Stuhra oraz ogólnopolskie z Janem Jakubem Kolskim na czele. Kolejna edycja najstarszej i największej w Polsce imprezy poświęconych krótkim formom filmowym – dokumentalnym, fabularnym, animowanym i eksperymentalnym odbywała się w dniach 30 maja- 4 czerwca 2006 r.

Podczas inauguracji KFF Nagrodę Specjalną, czyli statuetkę Smoka Smoków za dorobek twórczy otrzymał Kazimierz Karabasz, jeden z naszych najwybitniejszych rodzimych reżyserów dokumentalnych.

W konkursie międzynarodowym zwycięskim dziełem na miarę statuetki Złotego Smoka okazała się produkcja rosyjska o historycznym odniesieniu pt. “Blokada” w reż. Sergieja Loznitsy. Dokument ten opowiada o trwającej 900 dni blokadzie przez Niemców Sankt Petersburga (wtedy Leningradu) w latach 1941-1944. Film oparto o archiwalne materiały z tamtego okresu.

Natomiast w konkursie polskim Złotego Lajkonika przyznano Wojciechowi Kasperskiemu za obraz pt. „Nasiona”, opowiadający o wielodzietnym małżeństwie odrzuconym przez społeczność, żyjącym przy tym na skraju nędzy.

Ponadto w ramach konkursu międzynarodowego wręczono także:

 • statuetki Srebrnego Smoka dla „Solowych duetów” w reżyserii Brytyjczyka- Josefa Feltusa, „Z całej siły” w reż. Katell Quillevére oraz „Jednego dnia w PRL” Macieja Dygasa.
 • laureatem nagrody Prix UIP Kraków został Patrick Poubel za “For Interieur”
 • wyróżnienia zdobyli: Kerstin Nickig za „Drogi Muslimie”, Marcin Koszałek za „Cały dzień razem”, Run Wrake za „Królika” i Maria Razbieżkiny za „Ferie”

W konkursie polskim oprócz Wojtka Kasperskiego nagrodzono:

 • statuetką Srebrnego Lajkonika uhonorowano: Adama Sikorę za film pt. „Boże Ciało”, Marcina Sautera za dzieło zatytułowane „Kino objazdowe” oraz Ireneusza Dobrowolskiego za „Portrecistę”
 • dyplomy honorowe wręczono: Krzysztofowi Kiwerskiemu i Zbigniewowi Szymańskiemu za „Level”, Dariuszowi Glazerowi za „Podróż”, Gillesowi Renardowi za „Roszadę” i Tomaszowi Wolskiemu za „Klinikę”
 • Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich ex aequo otrzymali Małgorzata Imielska za film pt. „Powiedz mi, dlaczego?” oraz Maciej Migas i Jędrzej Morawiecki za „Syberyjskiego przewodnika”
 • Nagrodę im. Macieja Szumowskiego przyznano filmowi „Herkules wyrusza w świat” w reż. Lidii Dudy
 • nagrody Prezesa TVP SA. wręczono: Maciejowi Cuske za film pt. „Elektryczka”, Piotrowi Rosołowskiemu za zdjęcia do filmu pt. „7xMoskwa” w reżyserii Piotra Stasika
 • nagroda Don Kichota powędrowała w ręce Macieja Cuske za „Elektryczkę”
 • nagrodę FIPRESCI dostała Kerstin Nicking za dzieło zatytułowane „Kochany Muslimie”
 • Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż przyznano Jarosławowi Szopińskiemu za udział w produkcji zatytułowanej „Dudi” w reż. Małgorzaty Łupiny
 • nagrodą studentów miasta Krakowa uhonorowano dzieła: „Kino objazdowe” Marcina Sautera, „Nasiona” Wojciecha Kasperskiego i „Niosącego światło” Vaclava Švankmajera

© 2013 Nagrody filmowe w Krakowie - Designed By - Wparchive